sobota, 8 grudnia 2012

PINDYRYNDA NA BROWARKU



Stara część Browaru Tyskiego

Jest 1629 rok. W piękny letni dzień rodzi się Jan III Sobieski, w Japonii kobietom zabrania się wykonywać zawód aktorki, to mężczyźni muszą się charakteryzować, aby zagrać postać kobiecą. W tym samym roku ród Promniców zakłada Browar Tyski dając początek wspaniałej tradycji produkcji piwa w tej części kraju.










W połowie XIX wieku z inicjatywy księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI powstają nowoczesne jak na ówczesny czas zabudowania browaru. Dzięki ogromnym inwestycjom na przełomie wieków produkcja piwa sięga 10 mln litrów, co powoduje że browar jest jednym z największym na świecie.

widok z okna na starą część Browaru

W następnych latach browar rozszerza działalność, a produkcja piwa w dalszym ciągu rośnie. Po wojnie browary zostają znacjonalizowane i stan ten trwa do 1981 roku, kiedy to zakład podejmuje potrzebną modernizację. Kilka lat później następuje prywatyzacja i powstają oficjalnie Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. W 1999 roku powstaje Kompania Piwowarska w skład której wchodzą: browar wielkopolski, białostocki i tyski. 

Stara beczka na piwo

Obecnie właścicielem Kompanii jest SABMiller, który jest jednym z największych producentów piwa na świecie. Kompania ma ponad 40% rynku w Polsce i ma w swoim pakiecie m. in.: Tyskie, Lech, Żubr, Książęce, Redds, Pilsner Urquell, Dębowe Mocne, Wojak, Grolsch.

Przemek za barem


Ela, Iza i Aneta 


W mojej późno listopadowej przygodzie z browarem nie jestem osamotniona. Towarzyszą mi Iza, Ela, Darek i Przemek. W czasie naszej wizyty w Browarium podziwiamy starą, odrestaurowaną część browaru. Na początek film 3D o historii piwa i browaru i zwiedzanie ekspozycji (kolekcja butelek, kufli, beczek i innych przedmiotów). Następnie wybieramy się na wycieczkę z przewodnikiem po terenie zakładu: aby zapoznać się z procesem produkcji piwa. Wszystko kończy się degustacją trunków w piwnicznym pubie. Jakże inaczej smakuje świeże piwo - niepasteryzowane w dodatku.

W piwnicznym pubie - degustacja piwa

Aby wyprodukować 1 butelkę piwa potrzeba 4 szklanek wody, 3000 ziaren słodu (jęczmień i pszenica) i tylko 2 szyszki chmielowe, które są swego rodzaju przyprawą, nadającą piwu aromat i goryczkę. Proces produkcji piwa trwa ok. 3 tygodni i składa się z kilku etapów. Pierwszy etap
to stworzenie wyciągu ze słodu i chmielu tzw brzeczki chmielonej w warzelni. Następnie fermentacja, kiedy to pod wpływem drożdży cukry przekształcają się w alkohol i powstaje piwo zielone. 

Warzelnia
W tle zbiorniki fermentacyjne

Dalszy etap to leżakowanie młodego piwa w temperaturze 0°C - smak i zapach piwa dojrzewa. Teraz jeszcze filtracja, aby usunąć zawiesinę i nadać piwu klarowność i połysk. Ostatnie etapy to pasteryzacja (krótkotrwałe ogrzanie piwa do 70°C) i rozlanie piwa do butelek, puszek lub kegów.


Przemek za barem - tutaj czuje się jak u siebie

W nowej części browaru znajduje się ogromna hala, gdzie działa 6 linii rozlewniczych. Butelki przemieszczają się z zawrotną prędkością. W ciągu godziny napełnianych jest 60 tys. butelek. Na każdą linię przypada po 5-6 pracowników, którzy całą dobę ciężko pracują w oparach piwa i we wszechogarniającym hałasie. Na pocieszenie pracownicy browaru co miesiąc mają przyznany deputat w ilości 24 butelek piwa i darmowe wizyty w pracowniczym barze w środy i piątki.

Informacje praktyczne:
bilet wstępu - 12zł (tylko dla pełnoletnich)
czas zwiedzania: ok 2,5h
Jeżeli potrzebujesz więcej szczegółów: Browarium Tyskie

Aneta

2 komentarze:

  1. Yyyy... A kiedy poznamy tych "piwoszy" ????
    Elżunia i Iza! Mam nadzieję, że następnym razem jak będziecie u nas to w większej ekipie wypijemy po kufelku ;-)
    Bardzo fajne "fotki". Pozdrawiam
    Aga

    OdpowiedzUsuń
  2. Aga, już niebawem. Nie tylko poznasz, ale i wypijesz i zatańczysz :)
    Ela

    OdpowiedzUsuń

Polecany post

NOWE ŻYCIE SZACHOWNICY

Jaskinia Szachownica Fundacja Speleologia Polska angażuje się w wiele pożytecznych projektów. Jednym z nich jest dokumentacja jaskini...